تفسیر سوره حمد – آغاز به نام خدا

 

 

 

تولید: استودیو هنری تراب

به سفارش: دفتر آیت الله صفایی بوشهری

توضیح اجمالی از ویدیو:

علم «تفسیر» به شرح و تبیین آیات قرآن گفته می‎ شود. این علم و دانش در زمان نازل شدن وحی و آیات الهی در دوره ‎ی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آغاز شد و تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

مجموعه‎ ی ساخته شده توسط استودیو هنری تراب، گزیده ای از کلاس تفسیر قرآن توسط آیت الله صفایی بوشهری است که از اولین سوره ی قرآن یعنی سوره حمد شروع شده است.

قسمت اول از این مجموعه، تفسیر قرآن – آغاز به نام خدا

سوره حمد آموزش خدا شناسی است و ذکر انسان‎ هایی است که در مسیر بندگی خداوند قرار گرفته است. اولین قدم برای هر کار آغاز کار با نام و یاد خدا است. اولین آیه سوره حمد بسم الله الرحمن الرحیم است. «بسم الله الرحمن الرحیم» جزء سوره حمد و دیگر سوره های قرآن به شمار می‌رود پس اگر کسی سوره ی حمد را بخواند ولی بسم الله را نخواند سوره را ناقص خوانده، چرا که این آیه جزء سوره ی فاتحة الکتاب است.

علمای شیعه معتقد هستند که اولین عبارتی که از سوی خداوند متعال بر پیامبر نازل شد «بسم الله الرحمن الرحیم» است که ابتداء سوره ی علق بوده است.

بر اساس نظر اکثر مفسران هر باری که «بسم الله الرحمن الرحیم» نازل می ‌شد معنای جدید و مصداق تازه ‌ای را در برداشت به این معنی که محتوای بسم الله آن سوره با مضمون آن سوره در ارتباط است. چون مضمون سور فرق می‌ کند، مضمون این بسم الله ‌ها هم فرق خواهد کرد و پایان هر سوره با نازل شدن بسم الله مشخص می‌ شد.

پس از بسم الله الرحمن الرحیم به سراغ حمد و ستایش خداوند می رویم با آیه ی «الحمد لله رب العالمین». سپاس و ستایش خدای را که در بارشِ بی امانِ نعمت ها و بخشش بی انتهای الطافش، اگر زبان حمد و نگاه سپاس را از انسان باز می داشت، خلایق غرق در نعمت بی کلام شکری عمر می گذراندند، و در گستره روزیشان، شکر در یاد نمی آوردند.

و در این حال از حد انسانیّت پای بیرون نهاده، به وادی حیوانیّت گام می نهادند چنان که در قرآن، کتاب استوارش فرمود: «ایشان جز به چارپایان نمی مانند، بلکه از آنان گمراهترند»

پس سپاس خدا را که نور شناختش را به قلب ما تابانید و شکرش را بر وجودمان الهام فرمود. دروازه بی پایان دانش به پروردگاریش را، بر ما گشود و ما را به وادی پر فیضِ توحیدِ خالصانه اش راهبری نمود و از هلاک در ورطه انکار و شک بازمان داشت.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.