تفسیر سوره حمد – عشق، هدایت، گمراهی

 

 

به‎نام‎خدا

تولید: استودیو هنری تراب

به سفارش: دفتر آیت الله صفایی بوشهری

علم «تفسیر» به شرح و تبیین آیات قرآن گفته می‎ شود. این علم و دانش در زمان نازل شدن وحی و آیات الهی در دوره ‎ی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آغاز شد و تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

مجموعه‎ ی ساخته شده توسط استودیو هنری تراب، گزیده ای از کلاس تفسیر قرآن توسط آیت الله صفایی بوشهری است که از اولین سوره ی قرآن یعنی سوره حمد شروع شده است.

قسمت هفتم از این مجموعه، تفسیر قرآن – عشق، هدایت، گمراهی

بدون شک جاذبه‌ها و دافعه‌های انسان تحت تاثیر محبت‌ها و نفرت‌های او شکل می‌گیرد. آدمی در حالی که محبت و عشق می‌ورزد، احساس لذت و خوشبختی می‌کند و در هنگامی که در حال کراهت و نفرت است، احساس گرفتگی و درد و رنج دارد. شاید به همین دلیل است که برخی از حکیمان بزرگ و فیلسوفان اخلاق غایت انسان و هدف اخلاق را سعادت‌مندی، یعنی زندگی لذت‌بخش و بدون درد و رنج دانسته‌اند و تحقق این هدف را فقط در سایه زندگی محبت‌آمیز به خصوص مرحله عالی آن یعنی حیات عاشقانه میسّر می‌دانند. می‌توان سرّ این همه ارزشمندی برای واژگان «محبت» و «عشق» را در همین حقیقت جُست. امّا آنچه از اصل محبت و عشق مهم‌تر است، شان و منزلت محبوب و معشوق است. میزان سعادت‌مندی انسان وابسته به درجه محبت او است و سطح محبت و عشق او را در‌ اندازه‌های کمال و جمال محبوب باید جست‌وجو کرد و دوام و قوام آن را نیز ظهور و غروب جمال محبوب رقم می‌زند.

نشانه‌های محبت به خداوند

ارزش‌های متعالی و مقدس همواره با آفت مدعیان دروغین روبرو بوده‌اند. این ادعاها و تصورات غیر واقعی گاهی چنان پیچیده‌اند که حتی حقیقت امر بر خود اشخاص نیز پوشیده می‌ماند. بسا کودک صفتانی که الفبای محبت پروردگار را نیاموخته‌اند، ولی خویشتن را از دوستان خاص الهی می‌شمارند و دعوی عشق و ارادت به او دارند. بیان نشانه‌های آشکار و ملموس دوستان خداوند، راه مناسبی برای خودشناسی و دیگرشناسی و معیاری برای صدق و کذب ادعای دوستی و محبت خداوند است.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.