مراحل ساخت انیمیشن

مراحل ساخت یک انیمیشن سه بعدی چیه؟

انیمیشن سه بعدی شاید جذاب‎ترین و پرمخاطب‎ترین نوع انیمیشن باشه اما باید گفت قطعا سخت‎ترین نوع انیمیشن در تولیده. هر جا در مورد مراحل تولید یه چیزایی میگن اما معروف‎ترین مراحل تولید که میشه گفت همه توش اتفاق نظر دارن 20 مرحله است. در یک دسته بندی کلی میشه تولید انیمیشن رو به سه بخش تقسیم کرد:

  • پیش تولید
  • تولید
  • پس تولید

خیلی کلی گویی شد و اشکال هم نداره، الان قشنگ براتون بازش می‎کنم تا بهتر با مراحل ساخت آشنا بشید.

مرحله ی طلائیِ پیش ‎تولید 

این مرحله مهمترین و تاثیرگذار ترین مرحله در تولید انیمیشنه. اگر استودیو و یا هر تیمی که قصد تولید انیمیشن سه بعدی رو داره توی این مرحله موفق عمل کنه و بهترین و بیشترین توانایی خودش رو بذاره قطعا موفق خواهد شد و میشه اینجور گفت که هر یک روز وقت گذاشتن توی این مرحله میتونه یک ماه یا بیشتر از مرحله‎های بعد رو کم کنه.

اولین قدم در مرحله پیش‎تولید: دست‎یابی به داستان

داستان و سناریو، مادر است. تمام عیار و زیبایی‎هایی که تماشاگر در پرده سینما یا صفحه نمایش می‎بیند زاییده این بخش است. داستان مهمترین رکن یک تولید هنری است و این قاعده در انیمیشن هم پیاده اس و انیمیشن تمام خوبی‎هاش باید از داستان بگیره.

داستان جوهره اصلی آن چه که خلق خواهد شده و فیلم‎های انیمیشنی بزرگ به خاطر داستان فوق‎العاده خود به موفقیت رسیده‎اند. در این مرحله نویسندگان باید متن فیلم نامه را بنویسن. سایر مراحل تولید بر اساس داستان پیش برده میشن.

اولین قدم دست‎یابی به ایده و پس از این قدم باید فیلمنامه‎ی اثر نوشته بشه. فیلم‎نامه نقشه راهِ ساخت یک انیمیشنه و همه مراحل ساخت پیرو این این بخش و متن است. بعد از اینکه خیالمون از متن و سناریو راحت شد میریم سراغ مرحله پیش‎تولید.

دومین قدم در مرحله پیش‎تولید: استوری بورد و طراحی

این مرحله شامل چند بخش میشه. اولین بخش، کشیدن استوری بورده که خیلی هم مهمه. استوری بورد همون فیلمنامه‎اس اما به شکل تصویری. بعد از ترسیم و دست‎یابی به استوری بورد میریم سراغ طراحی شخصیت‎های سناریو و طراحی محیط و هر چیزی که برای ساخت انیمیشنمون نیاز داریم. ضرورت این موارد توسط فیلمنامه تعیین میشه و اینکه چه جوری باشه یا چه شکلی باشه رو در مرحله استوری بورد تنظیم می‎کنیم. حالا وقتشه بریم به سراغش سومین قدم و آخرین قدم از پیش‎تولید.

سومین قدم در مرحله‎ پیش‎تولید: توسعه، تصویرسازی و تایید نهایی

این مرحله‎ عمدتا با کارگردان و نظراتش گره می‎خوره. همه چیز اینجا به تایید میرسه به همین خاطر حساسیت روی این مرحله بالاست. نظرات اعمال میشه و تولید آغاز می‎شود. پس از همه این مراحل، یک نسخه ساده و سرعتی از تمام چیزهایی که تایید شد ساخته میشه که نمونه کوچکی از انیمیشن ماست.

مرحلهی سخت و نفس‎گیرِ تولید از مراحل ساخت انیمیشن

شاید این جمله رو زیاد شنیده باشید که انیمیشن به همون میزان که جذابه به همون میزان هم ساختش سخته و حالا باید بدونید که سخت ترین بخشِ ساخت یک انیمیشن مرحله ‎ی تولید است. برای مرحله‎ ی تولید بین ده تا یازده قدم شمردن که باید طی بشه. بعضی از این قدم‎هارو میشه در عرض هم و همزمان انجام داد اما بیشتر این قدم ‎ها به هم مربوط هستن و باید یکی پس از دیگری طی بشه.

قدم اول: مدل‎سازی (modeling)

شخصیت ها و اشیا را در محیط نرم افزارهای مدلسازی می تراشند و روی آن ها تا جایی کار می کنند که رضایت کارگردان جلب بشه. این مدل ساز‎ی‎ها بسته به نرم‎افزارهای بیس و اصلی طراحی میشن. قاعدتا مدلسازی برای پروژه‎های سه بعدی انجام میشه.

قدم دوم: ایجاد سطوح و بافت (texturing)

در این قدم برای شخصیت‎ها، اشیا و صحنه‎ها رنگ، بافت و سایه می‎گیرند. این مرحله رو تکسچرینگ هم می‎گن که شاید شنیده باشید. نکته قابل توجه اینه که باید طراحی‎های مفهومی خلق شده توسط واحد توسعه بصری هماهنگ باشد. این مرحله یکی از سلیقه‎ای ترین قدم‎های تولید انیمیشنه.

قدم سوم: استخان بندی و ریگ (Rigging)

ریگینگ یا استخوان بندی یعنی ایجاد اسکلت های سه بعدی برای شخصیت ها. کارشناسان ریگ بندی محیطی را می سازند که انیماتورها می توانند در آن مفصل ها و اجزای چهره کاراکترها را تغییر و حرکت بدن. بدن و آناتومی انسان رو برسی کنید، چی می‎بینید؟ بدن ما گوشت + پوست + استخان هست، درسته؟ پس برای شبیه‎سازی یک انسان یا هر موجود دیگه باید مدل سازی کنیم که نقش گوشت رو بازی میکنه و تکسچرینگ که نقش پوست رو داره و در آخر هم ریگ بندی که نقش استخان بدن رو داره

قدم چهارم: لی‎اوت یا همون (layout)

همه این چیزایی که ساختیم، کارکترهای محیطی و شخصیت‎های داستانی که مدل سازیشون کامل شده، رنگ‎بندی و تکسچر و ریگشون انجام شده رو در یک جا جمع می‎کنیم تا متحرک سازی انجام بشه.

قدم پنجم: متحرک‎سازی (animation)

اگه بخواهید عوامل تولید یک فیلم سینمایی رو بشمرید چی میگید؟ کارگردان، بازیگر و… درسته… بازیگر جز ارکان اصلی ساخت یک فیلمه پس لازمه که بازیگر داشته باشیم. حالا یک سوال بزرگ به وجود میاد، در انیمیشن بازیگر کیه؟ جواب ساده‎اس: انیماتورها به شخصیت ها جان می بخشند. آن ها با استفاده از ریگ ها موقعیت مکانی اجزای بدن شخصیت ها را تعیین می‎کنن. وظیفه انیماتورها روایت داستان با استفاده از زبان بدن و حالت چهره کاراکتر است. اغلب انیماتورها صحنه های فیلم را خودشان بازی میکنن دقیقا شبیه بازیگران در یک فیلم و ازش فیلم برداری می کنند تا بعد به عنوان مرجع از آن استفاده کنند. این یعنی بازیگردانی و این در انیمیشن یعنی بازیگردانی

قدم ششم: جلوه ‎های ویژه (VFX)

هنرمندان FX تمام جزئیات کوچکی که بر اثر رخدادهای فیلم ایجاد میشه رو می سازند. مثل تغییراتی که در صحنه در اثر انفجار رخ میده یا کارهایی که اثری از خود به جای می گذارند مثل ردپا. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که این جزئیات به خوبی و به صورت واقع گرایانه پرداخت شده باشه. جلوه‎ های ویژه باعث زنده شدن و جذابیت بیش از پیش در انیمیشن میشه

قدم هفتم: نورپردازی (lighting)

مرحله نورپردازی به دانش فنی و هنری زیادی نیاز دارد. خود این مرحله معمولا به دو قسمت تقسیم می شود: نورپردازی کلی صحنه و نورپردازی روی کاراکترها و اشیاء. توی مقاله های بعدی به صورت تخصصی ازین موارد بیشتر حرف می‎زنیم.

قدم هشتم: خروجی گرفتن یا رندر (Rendering)

پویانمایی رایانه‌ای هنر ساخت تصاویر پویا با استفاده از رایانه‌ است که یکی از زیرمجموعه‌های گرافیک رایانه‌ای و پویانمایی است. ارائه یا رندرینگ از مراحل مهم در ساختن پویانمایی رایانه‌ای است.

در پویانمایی‌های ۳بعدی، همهٔ فریم‌ها باید پس از اینکه مدل‌سازی پایان یافت تفسیر شوند. در پویانمایی‌های ۲بعدی برداری، فرایند رندرینگ فریم کلیدی فرایند تصویرسازی است، درحالی‌که فریم‌های میانی چنان‌که لازم باشند تفسیر می‌شوند.

مرحلهی پس تولید

قدم اول: خروجی نهایی و ترکیب‎بندی (Compositing)

بعد از اینکه از مرحله رندر خارج شدیم نیاز هست که فایل‎ها و فریم هایی که خروجی گرفتیم رو سرهم کنیم. یعنی باید به یک فایل ویدیویی برسیم که بتونیم کارهای پس تولید رو انجام بدیم.

در این مرحله عناصر دیگری به صحنه اضافه میشه و هنرمندان تلاش می‎کنن تمام عناصر موجود در صحنه در کنار هم با ترکیب مناسبی قرار بگیرند. ایجاد پرسپکتیو مناسب و تصحیح جزئی رنگ ها از دیگر وظایف این بخش است. در این مرحله ظاهر نهایی فیلم پرداخته می شود.

قدم دوم: افزودن صدا و موسیقی

تدوین نهایی باید پیش از این مرحله انجام شود. زیرا تغییر کوچکی در حد چند فریم می تواند تنظیم صدا و تصویر را به هم بزند. به همین خاطر این مرحله از آخرین مراحل پس از تولید است.

قدم سوم: اصلاح رنگ

اگرچه نورپردازان و هنرمندان بخش ترکیب بندی تلاش می کنند که تمام صحنه های فیلم دارای یک‎پارچگی باشد، اغلب سهمشان تنها بخش کوچکی از فیلم است. وظیفه این بخش حفظ یکپارچگی تصاویر در طول فیلم است. توی این مرحله باید رنگ‎بندی و کار از نظر رنگ تکمیل بشه

قدم آخر: رندر و خروجی نهایی

بعد از گذراندن همه این مرحله و قدم ها حالا ما یک انیمیشن جذاب و خوب داریم چون همه کارهایی که باید انجام میدادیم رو دادیم.

توی این مقاله مراحل ساخت یک انیمیشن رو مرور کردیم و توی مقاله‎های بعدی توضیح کامل‎تر و دقیق‎تری میدیم پس با تراب مدیا همراه باشید…

Leave A Reply

Your email address will not be published.