موشن گرافیک دست آوردها – شیلات

 

 

به نام خدا

تولید: استودیو هنری تراب

سفارش: صدا و سیما مرکز بوشهر

استان بوشهر با 62/936 کيلومتر طول نوار ساحلی، طولانی‌ترين  مرز دريايی جنوب کشور را به خود اختصاص داده است. اين استان با دارا بودن شرايط اقتصادی از استان‌های پيشتاز و مطرح کشور در زمينه فعاليت‌های شيلاتی و بخصوص توليد ميگوی پرورشی می‌باشد به صورتي که سالانه به طور متوسط بيش از 50 درصد از ميگوی پرورشی کشور در اين استان توليد می‌شود.

اهمیت شیلات در استان بوشهر از نگاه انقلاب اسلامی مغفول نمانده است و کافیست دست‌آورد‌های انقلاب اسلامی در سال های گذشته را برسی کنیم.

الف: صيد و صيادی:

بر اساس تخمين‌های موجود صنعت صيد آبزيان، به طور مستقيم و غيرمستقيم تأمين‌کننده‌ی درآمد 12 تا 15 درصد از ساکنان استان بوشهر است، در ابتدای انقلاب اسلامی تعداد شناورهای صيادی استان 815 فروند بوده که اين تعداد پس از گذشت 40 سال به 2073 فروند شناور رسيده است؛ ضمن اين‌که ميزان صيد ساليانه از 6500 تن در سال 57 به حدود 65  هزار تن بالغ گرديده است.

ظرفيت تخليه صيد استان از 30 هزار تن در سال 57 به 200 هزار تن رسيده است که بيانگر عزم راسخ نظام در ايجاد و توسعه بسترها و زيرساخت‌های توليدآبزيان و عمران مناطق ساحلی می‌باشد.

ب: آبزی پروری :

فرایند آبزی پروری پیش از انقلاب اسلامی مورد توجه نبود  اما هم اکنون بيش از 22 هزار هکتار اراضی مستعد آبزی پروری در سطح استان شناسايی و پتانسيل يابی شده است که حدود 10 هزار هکتارآن به متقاضيان واگذار گرديده است.

در حال حاضر 10 مجتمع پرورش ميگوی فعال در استان وجود دارد، که در سال گذشته بیش از 13 هزار  تن ميگو با ارزش 2000 ميليارد ريال از اين مزارع استحصال گرديد و 14 کارگاه تکثير فعال لارو ميگو در حال کار است تا وظيفه تأمين لارو اوليه مورد نياز برای مجتمع‌های آبزی پروری و هم‌چنين توليد لارو به منظور رهاسازی و غنی‌سازی منابع دريايی را عهده‌دار ‌باشد.  

هم اکنون سه مرکز پرورش ماهی در قفس در استان فعال می‌باشند که به‌عنوان بزرگ‌ترین مراکز پرورش ماهی در قفس خاورمیانه می‌باشند.

اقدامات انجام شده در این زمینه منجر به تولید بیش از 1500 تن ماهی در سال 96 گردید که پیش‌بینی می‌شود این مقدار به میزان 12 هزار تن ماهی در پایان برنامه ششم توسعه از این طریق استحصال گردد.

 

ج: صنايع شيلاتی :

 امروزه 35 کارخانه فرآوری فعال با ظرفيت توليد 890 تن در روز، 55 کارخانه يخ‌سازی فعال با ظرفيت 222 هزارتن در روز و صنايع متنوع ديگر از جمله کارخانجات کنسروسازی، توليد غذای آبزيان، کارگاه‌های شناورسازی، کارخانجات توربافی و … بالغ گرديده است.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.