موشن گرافیک دست آوردها – پزشکی

 

 

به‎نام‎خدا

تولید: استودیو هنری تراب

سفارش: صدا و سیما مرکز بوشهر

مقایسه‌ی ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند؛ زیرا انقلاب اسلامی دگرگونی‌های بزرگ و بنیادی در ایران و کشور‌های منطقه به وجود آورده است. از این رو، امام راحل; انقلاب اسلامی را «اعجاز بزرگ قرن» خواند و از آن به‌عنوان «پیروزی بی‌نظیر» یاد کرد.

با توجه به هجمه‌های مختلفی که به کشور وارد می‌شود، اهمیت تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی از بایسته‌ها است. بیایید برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌ی پزشکی و سلامت را بررسی کنیم.

محورهای رشد و توسعه در زمینه پزشکی و درمان به چند بخش تقسیم می‌شود:

الف: پزشکان و متخصصان

یکی از دستاوردهای مهم حوزه‌ی پزشکی در استان بوشهر، رشد پزشکان و متخصصان است؛ چنان‌که پیش از انقلاب اسلامی در کل استان تنها تعداد بسیار معدودی پزشک عمومی و متخصص در استان حاضر بوده‌اند؛ اما در حال حاضر بر اساس آمار، استان بوشهر دارای 518 پزشک عمومی، 521 پزشک متخصص و فوق تخصص و 325 دندانپزشک است.

ب: مراکز بهداشتی

در حالی که پیش از انقلاب اسلامی هیچ مرکز بهداشتی در استان بوشهر وجود نداشته است، در حال حاضر به برکت انقلاب اسلامی، استان بوشهر دارای 9 شبکه بهداشت و درمان، 56 مرکز خدمات جامع سلامت شهری، 30 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 77 پایگاه سلامت شهری، 223 خانه بهداشت، 23 اتاق احیا، 12 مرکز پیشگیری بهداشت دهان و دندان و 10 کلینیک سیار دندانپزشکی می‌باشد.

ج: بهورزان و مراقبان سلامت

پیش از انقلاب اسلامی تعداد معدودی بهورز و مراقب سلامت در استان مشغول فعالیت بودند که این تعداد اکنون به 457 مراقب سلامت و 377 بهورز افزایش یافته است.

د: افزایش بیمارستان و خدمات درمانی

بر اساس آمار رسمی، پیش از انقلاب اسلامی تنها 2 بیمارستان در استان فعالیت داشته است؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی هم اکنون شاهد فعالیت 10 بیمارستان تابعه و 8 بیمارستان غیرتابعه در سطح استان هستیم.

هم‌چنین تا پیش از انقلاب اسلامی تعداد بسیار معدودی بخش بستری و تخت بیمارستانی در استان وجود داشت که به برکت انقلاب اسلامی این تعداد هم اکنون به 32 بخش بستری و 1012 تخت بستری ارتقا پیدا کرده است.

هم‌چنین در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ‌گونه دستگاه سی.تی.اسکن، ام. آر.آی، آنژیوگرافی، سنگ‌شکن، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، بلوک‌های زایمانی، هتلینگ، تخت دیالیز، کلینیک تخصصی، پیگاه‌های اورژانس جاده‌ای، پایگاه‌های اورژانس هوایی، اتوبوس آمبولانس، آمبولانس تخت ویژه، و آمبولانس موتوری وجود نداشت، که هم اکنون به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، استان بوشهر دارای 9 دستگاه سی.تی.اسکن، 4 دستگاه ام.آر.آی، 1 دستگاه آنژیوگرافی، 1 دستگاه سنگ‌شکن، 6 دستگاه اِکوکاردیوگرافی، 5 دستگاه تست ورزش، 2 بلوک زایمانی، 10 هزار متراژ هُتِلینگ، 95 تخت دیالیز، 10 کلینیک تخصصی، 35 پایگاه اورژانس جاده‌ای، 1 پایگاه اورژانس هوایی، 1 اتوبوس آمبولانس، 10 آمبولانس تخت ویژه، و 4 آمبولانس موتوری می‌باشد.

هم‌چنین در طول انقلاب اسلامی تعداد آمبولانس‌های استان از 5 دستگاه به 157 دستگاه، تعداد پایگاه‌های اورژانس شهری از 2 به 15 پایگاه، دستگاه نوار قلب از 2 به 8 دستگاه و تعداد دستگاه رادیولوژی از 2 دستگاه به 10 دستگاه افزایش داشته است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.