موشن گرافیک دست آورد ها – نفت گاز و پتروشیمی

 

 

تولید: استودیو هنری تراب
سفارش: صدا و سیما مرکز بوشهر

ایران با داشتن ظرفیت و بستر مناسب، یک ابرقدرتِ انرژی است و صنعت نفتِ آن مهمترین نقش را در این حوزه دارد.
در سال های پس از انقلاب، شاهد شکوفایی و رشد، توسعه و دستیابی به جایگاه مهم صنعت نفت در حوزه پشتیبانی از تولید و صادرات نفت خام و گاز کشور بوده است.
منطقه وبژه اقتصادی پارس جنوبی
پارس جنوبی بزرگترين ميدان گازي جهان است که كشورهای ايران و قطر در اين ميدان شريك هستند و اکنون به برکت انقلاب اصلی ترین تمدن در میدان پارس جنوبی در سواحل پارس در حال شکل گیری است.

ایران با سهمِ 14 تریلیون متر مکعب از ذخایر گازی، 19 میلیارد بشکه از ذخایر نفت میعانات و 5/7 میلیارد بشکه ذخایر نفت، معادل یک سوم از این میدان گازی را داراست.
طی سال های پس از انقلاب، پارس جنوبی جم با سرعت زیادی پیشرفت و در حال حاضر دارای 24 فاز است که روزانه حجم بیش از600 میلیون متر مکعب گاز غنی، بیش از 3500 تن گوگرد، اتان مورد نیاز برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و سالانه بیش از 6 میلیون تن گاز مایع و دیگر فرآورده های نفت و گازی را تولید میکند.
شرکت پالایش گازفجر جم:
بزرگترین پالایشگاه گازی کشور در سال 1367 با هدف تصفیه گاز میدان های گازی نار و کنگان تاسیس شد.
در سال 1396 شرکت پالایش گاز فجرجم فرآورش 19 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب گاز را ثبت کرده است. در حال حاضر سالانه 12 میلیون بشکه میعانات گازی در پالایشگاه فجر جم تولید می‌شود .
شرکت پایانه‌های نفتی ایران، بزرگترین شرکت صادرات نفت ایران به شمار می‌رود که بخش اصلی ذخیره سازی و صادرات نفت را تامین می‌کند.
در حال حاضر؛ بیش از 780 میلیون بشکه نفت خام سالانه از پایانه نفتی خارگ صادر و سالیانه حدود 900 کشتی برای دریافت نفت خام به سواحل ایران پهلوگیری میگیرد.

این منطقه از ظرفیت تولیدی به میزان 345 هزار بشکه در روز برخوردار می باشد که از این میزان، بیش از ٢٣٠ میلیون بشکه نفت خام سبک، بیش از ٤٨٠ میلیون بشکه نفت خام سنگین و حدود ٧٠ میلیون بشکه نفت خام فروزان از پایانه خارک صادر می‌شود.
با ظرفیت صادرات 8 میلیون بشکه در روز، پایانه صادراتی خارگ موفق به ثبت رکورد دریافت بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام شد. این موفقیت باعث شد در حال حاضر؛ 93 درصد صادارت نفت خام ایران از طریق شرکت پایانه های نفتی خارگ انجام بپذیرد.
 

Leave A Reply

Your email address will not be published.