موشن گرافیک چیه؟

موشن گرافیک چیه؟

میدونم زیاد این جمله رو شنیدی « عجب موشن گرافیکی ساختن » یا « چقد موشن خوبی بود » اما شاید هنوز نمی‎ دونی دقیقا به چه انیمیشن هایی میگن موشن گرافیک. خب برای همین همیشه یه سوال ذهنت رو درگیر میکنه « موشن گرافیک چیه؟ » از امروز و بعد از خوندن این مقاله دیگه نیاز نیست این سوال رو بپرسید چون تعریف جمع و جور و راحتی ازش بهتون ارائه می کنم.

بریم ببینیم موشن گرافیک چیه

خب سخت نیست. فقط باید یه بار دیگه تعریف انیمیشن رو به یاد بیارید، انیمیشن یعنی «نمایشِ تُند و پیوسته‎‎ تصاویری از اثرِ هنریِ دوبعدی، یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است یا به ایجاد توهم حرکت به وسیله عکس‎های ساده است». تعریف موشن همینه، موشن گرافیک دقیقا یعنی ویدیویی متحرک که توسط تصاویر گرافیکی ساخته میشه پس می بینید که انیمیشن و موشن گرافیک خیلی شبیه هم هستند ولی یه فرق عمده دارن و فرقشون اینه که انیمیشن داستانیه و به شخصیت های داستان می پردازه اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های سمبولیک تمرکز داره. پس از انیمیشن برای سینما و سرگرمی و بازی و… استفاده میشه اما از موشن گرافیک برای تبلیغات و انتقال اطلاعات و برند سازی و… استفاده میشه.

بریم سراغ انواع موشن گرافیک

این بخش ازون بخش‎ هاست ها… هر جا بری یه چیزی نوشته و یه اسم دلخواه خودش نوشته… عجیب و غریب، و الان قراره ما هم به این دسته سایت ها ملحق بشیم…

  1. ویدئورئال: الان اگه بری توی گوگل این واژه رو سرچ کنی قطعا بازی های تیم رئال مادرید رو نشونت میده. ولی اینجا که گوگل نیست. پس بذارید یه توضیح خوب بهتون بدم، ویدیورئال؛ ویدئوهایی هستند که در آن از فضا های واقعی فیلم‌ برداری میشه و بعد گرافیک بهش اضافه میشه. یعنی بار اصلی این ویدیو ها روی تصاویر رئال و واقعی هست.
  2. ویدیو موشن: این نوع از موشن گرافیک هم تلفیقی از فیلم ‌برداری و گرافیکه اما عمدتاً این گرافیک‌ ها علاوه بر افزایش جذابیت برای نمایش اطلاعاتی به کار می ‌روند که با فیلم‌ برداری قابل‌ارائه نیستن. یعنی عملا فرق بین این مدل با مدل بالا در اینه که عمده این ویدیو ها بر گرافیکشه.
  3. استاپ موشن: استاپ موشن تکنیکیه که برای ساخت آن از اشیا عکاسی میشه که بیشترش هم اشیاء واقعیه. توی این شیوه، اشیا به ‌صورت کم و جزئی حرکت داده میشه و از هر حرکت عکاسی می کنن. سپس تمامی عکس‌ ها با استفاده از نرم‌ افزار های مخصوص، پشت سر هم قرار داده می‌ شود تا حس حرکت را القا کنه. البته اشتباه نکنید، حتی ممکنه که به جای اشیاء از آدم ها هم استفاده کنیم. نمونه های جدید و با مزه این سبک میشه به کارهای جدیدی که برنامه محبوب خندوانه استفاده میکنه مثال زد. یه جورایی میشه گفت خندوانه یه بار دیگه این تکنیک رو زنده کرد. البته توجه داشته باشید که این سبک خودش دنیایی داره که حتی از طریق این سبک فیلم و انیمیشن های بلند سینمایی هم ساخته شده.
  4. موشن‌ گرافیک: این که می بینید برای اقسام و گونه های موشن گرافیک باز هم میگیم موشن گرافیک تعجب نکنید، خب اولش گفتم که این اسم ها رو هر جا یه جور میگن و برای این سبک بهترین اسم همینه. الان که توضیح بدم بهم حق میدید… موشن‌ گرافیک از دو کلمه «موشن» و «گرافیک» ساخته شده و به معنای ساده، گرافیکی که حرکت داره و برای انتقال پیام از قابلیت‌ های هر دو استفاده میشه. هر دو یعنی حرکت و گرافیک… عموماً در آن‌ ها از تصاویر واقعی استفاده نمیشه و برای طراحی گرافیک ها از نرم‌ افزار های طراحی گرافیک مثل فتوشاپ و ایلاستریتور استفاده میشه. ارائه محتوا به‌ صورت موشن‌ گرافیک، به دلیل همراهی حرکت و صدای موسیقایی و نریشن، جذابیت زیادی برای مخاطبینش داره و همین باعث شده که این روزا اقبال و محبوبیت زیادی داره.
  5. اینفو موشن: اینفو موشن ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها از تکنیک اینفوگرافیک برای انتقال محتوا استفاده می‌کنند. در واقع گرافیک و حرکت به گونه‌ای استفاده می‌شود که بتوان از تکنیک‌های اصلیاینفوگرافیک برای نمایش محتوا استفاده کرد.
  6. اینفو موشن: اینفو موشن ها ویدیوهایی هستن که از تکنیک اینفوگرافیک برای انتقال محتوا استفاده می‌کنن. توی تکنیک اینفوگرافی بار اصلی اطلاعات روی متن و تصاویره.
  7. انیمیشن: وقتی بهتون میگم که موشن گرافیک یه نوعی داره که اسمش انمیشنه باید هم تعجب کنید. این مثل مورد شماره 4 هست که باحاله. این سبک به کارهایی گفته میشه که حتماً دارای کاراکتر خاص و داستان مشخصی هستن. بر خلاف موشن‌ گرافیک‌ ها کاراکترمحور هستن. از این دست موشن ها جدیدا زیاد شده و حتما باید دیده باشید. این دست از موشن ها خیلی شبیه انیمیشن دو بعدی هستن اما تفاوت های بنیادی دارن که بعدا خواهم گفت.

خب یه توضیح نیمچه مفصل و نیمچه جمع و جور از موشن گرافیک نوشتم و الان بعید میدونم سوال های این مدلی که « موشن گرافیک چیه؟ » توی سرتون باشه. حتی الان دیگه انواع موشن گرافیک رو هم میدونید و حالا وقتشه که توضیح مفصل تری بهتون بدم. پس با نوشته های بعدی همراه باشید…

Leave A Reply

Your email address will not be published.