موشن گرافیگ نیروگاه اتمی بوشهر

 

 

 

تولید: استودیو هنری تراب
سفارش: صدا و سیما مرکز بوشهر
نیروگاه اتمی بوشهر اولین نیروگاه تولید سوخت هستهای ایران است که با همکاری روسیه ساخته شده است.
در سال ۱۳۵۵ ، دو سال بعد از تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران، این سازمان با بخش تکنولوژی و تحقیقات سازمان انرژی اتمی آلمان غربی موافقتنامهای برای همکاریهای بلند مدت امضا کرد و در پی آن شرکت “کرافت وِرک یُونیون” یکی از شرکتهای وابسته به زیمنس آلمان ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی هر یک به توان اسمی ۱۲۹۳ مگاوات و توان خالص ۱۱۹۶ مگاوات را در بوشهر برعهده گرفت.
اما در سال ۱۳۵۷ در شرایطی که حدود ۷۵ درصد از واحد اول و ۶۰ درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود ، طرف آلمانی کار بر روی پروژه را متوقف کرد.
در نوامبر ۱۹۹۴ قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر بین ایران و روسیه به امضا رسید.
اسفند 1387
آزمایش موفقیت آمیز نیروگاه با سوخت مجازی –
تابستان 1389
راه اندازی رسمی و آغاز روند سوخت گذاری به نیروگاه –
راه اندازی نیروگاه اتمی با سوخت گذاری رسمی در تاریخ 30 مرداد آغاز شد و سه شنبه 4 آبان عملیات سوخت گذاری این نیروگاه با انتقال سوخت به داخل قلب رآکتورآغاز شد. و این نیروگاه به مرحله سوخت گذاری رسید.
مشخصات نیروگاه
ژنراتور نیروگاه اتمی بوشهر از نوع سِن کِرون سه فاز میباشد.
نیروگاه اتمی بوشهر دارای دو پست ۲۳۰ کیلوولت و ۴۰۰ کیلوولت میباشد. پست ۴۰۰ کیلوولت از طریق دو خط به پست چُغادک و شبکه سراسری متصل میگردد و اتصال پست ۲۳۰ کیلوولت به شبکه سراسری توسط دو خط و از طریق پست بوشهر صورت میپذیرد.
واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1396 به میزان 7450 میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده که سهمی برابر با 2 / 3 درصد در کل برق تولیدی کشور داشتهاست.
واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان مرداد ماه سال 1397 بیش از 31000 میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده و تحویل شبکه سراسری شده است.
نیروگاه اتمی بوشهر هم اکنون این واحد با ظرفیت 1000 مگاوات در مدار تولید بوده و برق تولیدی را به شبکه سراسری تحویل می دهد.
عملیات اجرایی قرار داد احداث واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر هر کدام به ظرفیت 1057 مگاوات از دی ماه سال 1395 آغاز و طبق برنامه زمانبندی در حال انجام است.
امنیت نیروگاه بوشهر
در پی ارزیابی انجمن جهانی بهرهبرداران نیروگاههای هستهای ) WANO ( نیروگاه اتمی بوشهر پس از شروع بهرهبرداری در طبقه C قرار گرفت که با تلاش همکاران نیروگاه، براساس اقدامات انجام شده برای بهبود سطح ایمنی، این نیروگاه با یک پله ارتقا، در طبقه B قرار گرفته است.
 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.